Vrcholom mládežníckej sekcie FK Brezno sú dorastenecké družstvá, ktoré od začiatku aktuálnej sezóny pôsobia v II. lige dorastu skupiny východ a všetky odohrané duely len dokazujú kvalitu spomínanej súťaže. Najbližšie riadky nám priblížia hodnotenie mladšieho dorastu U-17, ktorý pod vedením hlavného trénera Petra Medveďa a asistenta Dominika Molčana bojuje o každý bodík a v neúplnej tabuľke po jesennej časti mu patrí predposledné 16. miesto so ziskom piatich bodov za jednu výhru a dve remízy. Hlavne úvodné kolá boli tvrdou skúškou pre celý tím aj trénerov, ale záver jesene naznačil progres a pevne veríme, že ten bude pokračovať aj v jarnej časti. Súpisku mladších dorastencov, štatistiky hráčov a kompletné výsledky nájdete na link FK Brezno – mladší dorast U-17. Hodnotenie celej jesennej časti nám poskytuje hlavný tréner mladšieho dorastu U-17 Peter Medveď.

Peter Medveď

V lete ste po postupe do II. ligy formovali úplne nový tím. Ako prebiehala príprava a v čom bolo náročné toto obdobie a s akými cieľmi ste vstupovali do novej sezóny?

Po postupe do 2. ligy sme samozrejme vedeli, o čo pôjde. Čakali na nás konfrontácie s mužstvami ako Tatran Prešov, Liptovský Mikuláš, FK Pohronie či Jupie FŠMH, ktoré sú Útvarmi talentovanej mládeže a ich družstvá sú zohraté, nakoľko tento systém núti pracovať s jednotlivými ročníkmi od prípraviek až do dorastu. Napriek tomu sme chceli túto súťaž hrať. Mužstvo sme budovali a budujeme stále, ale už máme určité pravidlá, ktoré vylepšujeme a zároveň nás posúvajú vpred. Letná príprava bola z môjho pohľadu  na dobrej úrovni, keď sme vytvorili treningovú skupinu žiakov a mladšieho dorastu (U-15 + U-17), čo s pomocou zapojených trénerov (Patrik Müller, Ján Gajdošík, Dominik Molčan, Samuel Belko a samozrejme aj ja) posunulo chlapcov na vyššiu úroveň,  keďže mali dlhé voľno spôsobene covidom. Začiatok súťaže bol ťažký, chlapci neboli zohratí a dlhé zápasové voľno nikomu neprospelo. S pomocou  manažéra mládeže Patrika Müllera sme aj v priebehu súťaže mužstvo dopĺňali, a hráči ako Varga či Schmiedl nás posilnili. Cieľom bolo mužstvo skonsolidovať a pripraviť na náročnosť súťaže. Mojim osobným cieľom je, a to som aj chlapcom povedal na začiatku súťaže, ,,Nechcem mužstvo, ktoré bude len vyhrávať, ale chcem mužstvo, ktoré bude stále bojovať.”

Poďme na hodnotenie skočenej  jesennej časti. Aká bola z vášho pohľadu futbalová jeseň 2021?

Na začiatku súťaže sme mali problémy, ale keďže som vo svojej kariére zažil veľa prehier a výhier, snažil som sa mužstvo povzbudzovať a chváliť aj za malé veci a pokroky. Myslím si, že sme počas celej jesene dobre a poctivo trénovali, na čo sme mali vytvorené dobré podmienky, a tým pádom sme stále verili, že sa s tým ruka v ruke dostavia aj lepšie výsledky. Zápasy proti  Galaktiku Košice, Lipanom, Jupie FŠMH či Námestovu už mohli skončiť s plným bodovým ziskom, no nestalo sa. Boli sme naďalej trpezliví a prišlo domáce víťazstvo  1:0 so Zvolenom, čo bola odmena pre nás všetkých. Žiaľ po tomto nabudení prišiel náš ďalší súper, Covid, ktorý nás vyviedol z mieri aj v tréningovom procese a posledné zápasy už chýbali chlapcom sily či pre karanténu aj niektorí hráči a v oslabenej zostave sme zostávajúce zápasy nezvládli. Počas jesennej časti sa nám ukázali niektorí jednotlivci, ktorých forma išla smerom hore, napr. brankár Seifert nás veľakrát podržal výbornými zákrokmi, dobre hrali Nagy, Varga, Bobok či Kvietok. Potešili aj hráči U-15 Belko, Paľus, Vraždiak a Bartoš, ktorí v niektorých zápasoch nastúpili, herne sa nestratili a jarnej časti môžu už byť prínosom pre U-17, začo patrí vďaka aj trénerovi žiakov Jánovi Gajdošíkovi.

Spomenuli ste už niektoré pozitíva, aké boli ďalšie veci, ktoré Vás osobne tešia?

Pozitívom je celkovo úroveň súťaže, je tam viac dobrých súperov a zápasy s nimi nás posúvajú ďalej. V nižšej súťaži by sme možno viackrát vyhrali, ale otázka znie, či by sme napredovali. Mám aj jedno negatívum, ktoré ma sklamalo. Trénujem už takmer 20 rokov, väčšinou na najvyššej úrovni prvej alebo druhej ligy, bol som neskutočne sklamaný, že na zápase druhej dorasteneckej ligy nebol delegovaný ani jeden rozhodca, čo som asi nezažil ani keď som trénoval mužov v okresnej súťaži. Bolo to v Bardejove, kde cestujeme tri hodiny…

Aká bude zimná príprava pred náročnou, dúfajme, že výsledkovo úspešnejšou jarnou časťou?

Začiatok zimnej prípravy máme naplánovaný na prvú polovicu januára, ak nás nariadenia vlády ohľadom covidu neposunú. V pláne máme odohrať päť zápasov so súpermi aj z kategórie U-19 a jeden, možno dva aj proti mužom. Samozrejme chceme a plánujeme aj doplniť káder mužstva, čo by mohlo zvýšiť našu kvalitu. Myslím si, že na jar už potrápime viac súperov a prídu aj víťazstvá. Mojim cieľom je, aby tréner U-19 si vedel vybrať z tohto družstva hráčov do vyššej kategórie, ako je to v prípade Patuša, ktorý dostal v závere jesennej časti šancu  v  zápasoch U-19.

Záverom chcem poďakovať FK BREZNO za vytvorené podmienky pre mládežnícky futbal, kolegom trénerom Dubínymu, Müllerovi, Gajdošíkovi, Molčanovi, Belkovi, vedúcemu mužstva Tiborovi Potkanymu, viceprezidentovi Marekovi Makušovi a dobrým a spoľahlivým šoférom autobusu, ktorí nás stále bezpečne dovezú domov.