História FK Brezno

Zlaté roky FK Brezno

V prvom zápase futbalisti breznianskeho mužstva v sezóne 1970-71 na domácej pôde privítali Duklu Prešov, nad ktorým zvíťazili 1:0. Úspešným strelcom prvého ligového gólu bol Ľubo Vaník. Ďalej vyhrali v Košiciach s miestnou Lokomotívou B 1:0 po góle Karola Poláka. Potom prišla prvá prehra s VSŽ Košice 3:1. Prišli ďalšie výhry prehry a tak mužstvo Brezna so ziskom 15 bodov obsadil v jesennej časti tretie miesto. Zimná príprava pod vedením trénera D. Kriaka a jeho asistenta J.Makušu bola náročná, avšak priniesla v jarnej časti výborné výsledky. V poslednom zápase sezóny vyhrali nad Podbrezovou 1:0 a potvrdili svoje 1. miesto v tabuľke. Úspech to bol o to väčší, keďže mužstvo Brezna dokázalo za posledných päť rokov štyrikrát postúpiť do vyšších súťaží

O tento úspech sa pričinili tréner Kriak so svojím asistentom J. Makušom, hráči: Ripper, Dandul, Bobiš, Pavelka, Podkonický, Černák, Kohár, Polák, Daniš, Majerník, Juroš, Lehotský, Pišoja, Vataman, Koronczi a Irša. Dá sa povedať, že mužstvo Brezna takmer štyri desiatky rokov čakalo na takýto úspech a to účasť v Slovenskej národnej ligy. Bol to úspech celého okruhu ľudí, ktorí sa o to pričinili. V denníku šport 24.6.1971 písali o mužstve Brezno ako “o Šťuke z Brezna”.

Zlaté roky FK Brezno

V podtitulku napísali:  · vyššie chceli o 3 roky · taký boj ešte v Brezne nevideli · Postup po 37 rokoch · Nová kapitola futbalu na Horehroní · Desiaty účastník SNL zo stredného Slovenska · Aj problémov je dosť.

História FK Brezno

Prvý zápas sa odohral v Liptovskom Mikuláši, kde po slabom výkone prehrali 2:0. V prvom domácom zápase pred plným hľadiskom odohrali výborný zápas a zvíťazili 2:0. Potom však čím ďalej tým viac sa začala prejavovať nezohratosť. V prvom ročníku v Slovenskej národnej ligy obsadilo mužstvo Brezna 11. miesto keď z 26 zápasov  – 10 vyhralo, 4 remizovalo a 12 prehralo.  V priebehu jarnej časti súťaže prišli do mužstva posíli  –  Ján Gažúr a Štefan Uhliar.

História FK Brezno

V roku 1975 hralo mužstvo Brezna v zložení pod trénerom Švajlenom a asistentom trénera Koštialom v tomto zložení: Sandány, Lehocký, Gažur, Benko, Daniš, Polák, Mana, Citara, Palider, Hýždal, Godál, Bilický, Pišoja, Makuša, Kvačkaj, Nikel, Lakomčík, Kunštár. Jesenná časť dopadla nad očakávanie, keďže sme dokázali poraziť mužstvá ako Ružomberok, Zvolen, Mikuláš, Handlová, či Detva. Po skončení jesene sme boli na 5.mieste. V jarnej časti však prišli prehry a razom sme sa ocitli na zostupovej priečke. Avšak vďaka reorganizácii súťaži, sa Brezno zachránilo v SNL. V ďalšom roku sme SNL obhájili, keď skončili sme postupne na 12. mieste, v roku 1977-78 na 11. mieste, v roku 1978-79 na 7. mieste. 1979-80 na 6. mieste.

História FK Brezno
Zlaté roky FK Brezno

Do roku 1981 hralo Brezno SNL. Častokrát chýbalo aj športové šťastie a niekedy zaúradovali aj rozhodcovia neprospech Brezna. Problémom sa stali časté odchody hráčov na štúdiá a vojenskú základnú službu atď.  Ani časté výmeny trénerov nepriniesli očakávané výsledky. Preto nasledoval zostup do nižšej  súťaže.  Breznianski futbalisti sa o pár rokoch ocitli vo štvrtej futbalovej lige. V týchto časoch pôsobili jednotlivý tréneri v našich mužstvách nasledovne: v rokoch 1983 Makuša Lehotský,  1984-85: Tatár, Šinger, Koštial, Pollák. 1985-86: Koštial, Pollák, Marko, 1986-87 Marko, Pollák, 1987-89 Deák, Pollák, 1989-90 Bříza, 1990-91 Sámel a v ďalších ročníkoch postupne: Černák, Ing. Makuša, MUDr. Dubíny, Kupec st., Gajdoš, Ing. Pollák, Petrák, Nagy, Svrček, Vaník, Svoboda.

Povojnové roky FK Brezno

Je ťažké vymenovať všetkých trénerov a hráčov, ktorí hájili farby Breznaale všetkým vyslovujeme vďaku za to že súťažili aj takých skromných podmienkach, aké sa im v Brezne dostali. Ďakujeme aj tým, ktorí brezniansky futbal dotiahli na lom tohto tisícročia.

Pred štartom jarnej časti FK Brezno

Pred štartom jarnej časti FK Brezno

Futbalový kolotoč FK Brezno v jarnej časti sa pomaly rozbieha a po úvodnom kole A-tímu majú počas najbližsieho víkendu ostrý štart pred sebou žiacke družstvá a posledné do súťažného obdobia vytúpia dorasty. Krátky sumár každej kategórie pred jarnou časťou nájdete v...

A-tím v derby s prehrou 

A-tím v derby s prehrou 

V nedeľu 21.4. odohral náš A-tím derby zápas na domácom ihrisku proti Osrbliu, na ktorý prišlo fantastických 1050 divákov. Proti aktuálnemu lídrovi tabuľky sme boli od prvých minút herne lepší, žiaľ sme mali opať problém v koncovke a nepremenili sme viacero gólových...

Mládež pokračuje v jarnej časti 

Mládež pokračuje v jarnej časti 

Dorastenci vycestovali v sobotu 20.4. na ihrisko Krásna nad Kysucou a naši žiaci si o deň neskôr 21.4. zmerali sily taktiež na ihrisku súpera MFK Dukly BB, kde odohrali zápas proti prvoligovému “Béčku”. U-19 18. kolo, 20.4. o 10:00TJ Krasno nad Kysucou 2:0 FK...