História FK Brezno

Povojnové roky FK Brezno

Až po oslobodení v roku 1945 nastalo oživenie činnosti breznianskeho futbalu. Mužstvo posilnili tunajší študenti Laco Horský, Ján Choma a neskoršie mladí odchovanci: Ján Kubík, Ján Vonderčík, D. Pampúrik, Jindrich Hýždal, E. Muco. Trénerom bol Vojtech Zachar, ktorý neskoršie prestúpil do Žiliny, odkiaľ sa vypracoval až do reprezentačného mužstva ČSR. V tom čase patrili medzi najobetavejších funkcionárov Štefan Zachar, Ondrej Dubíny a ďalší. Mužstvo hrávalo väčšinou v 1. A triede.

Vybudovaním závodu mostárne Brezno v roku 1949 sa začali písať svetlejšie stránky histórie breznianskeho futbalu. Trvalo to síce až do roku 1954 kým mužstvo postúpilo do najvyššej súťaže -Majstrovstvá kraja. Tréner Bacúšan mal vtedy k dispozícii hráčov Ján Kuvík, Dezider Divok, Štefan Turňa st., Rudolf Verkin, Jindrich Hýždal, Ladislav Muriňák, Ľudovít Giertl, Tibor Kováč, Ján Vonderčík, Eduard Muco, Milan Velan, Tibor Kolarovič a mnohých ďalších. Vojaci, ktorí prišli do Brezna, stali sa miláčikmi obecenstva.

Povojnové roky FK Brezno

V ročníkoch 1963 až 1964 hralo Breznianske mužstvo opäť  v 1. A triede, ale už oslabené o vojakoch, ktorí ukončili vojenskú základnú službu. Naproti tomu prišli posily z Dukly Komárno Žitňanský a Šaray, z Čierneho Balogu Tibor Podkonický a z Hronova Anton Pavelka. Zdalo sa, že po prvom vyhratom zápase dôjde k náprave, opak bol pravdou a prišli prehry a nie div, že v jesennej polovici súťaže obsadili až ôsme miesto. Pred druhou polovicou súťaže došlo k výmene trénera. Prišiel nový tréner Anton Tatár a aj ďalšie hráčske posily: J. Makuša, Štulajter, Lehotský, Majer a Mikloš. Úspechy sa však nedostávali a všetko bolo ako zakliate. A zrazu sa ocitli v pásme zostupu. Avšak rozhodujúci zápas zvládli a zvíťazili 4:2 nad Družstevníkov Koš.

História FK Brezno
História FK Brezno
História FK Brezno

Nastali radikálne zmeny – vo výbore, v hráčskom kádri aj na poste trénera. Staronový tréner Trepáč už po niekoľkýkrát začal spolu s hráčmi svoje úlohy plniť zodpovedne, čo sa nakoniec ukázalo vo výsledkoch. Štvrté miesto po prvej polovici súťaže (roč. 1966-67) dalo impulz – v ústrety ďalším úspechom. A ako nováčik súťaže vyhrali a postúpili do vyššej súťaže 1. A triedy stredoslovenského kraja. Prvé miesto v tabuľke napovedalo, že sa začína blýskať na lepšie časy. Jarná časť prípravy bola zverená novému trénerovi Mariánovi Ďuriančíkovi z Hronova. V tom čase ohlásil prestup do Brezna aj bývalý prvoligový brankár Ivan Ripper, ktorý ako sa ukázalo svojimi skúsenosťami pomohol mladému kolektívu pokračovať v ďalších úspechoch. Výborné výsledky potvrdili vzostupnú úroveň breznianskeho futbalu o čom svedčí ďalší postup do oblastného majstrovstva. Bol to už druhý postup za dva roky. Pričinili sa o to hráči Ripper, Fábry, Lehotský, Pavelka, Vejmelka, Svrček, Vaník, Podkonický, Černák, Kyseľ, Kohár a Dandul. Vedúcim mužstva bol Jozef Belko, ktorý spolu s predsedom oddielu Samuelom Pampurikom a ďalšími členmi výboru, vykonali veľký kus práce. Dobrá práca futbalového oddielu pritiahla čoraz viac priaznivcov, a to už na dokončenom štadión v Brezne. Na zápasy už prichádzali stovky fanúšikov.

História FK Brezno
Povojnové roky FK Brezno

V ročníku 1969 – 70 bolo cítiť od začiatku veľké odhodlanie a reálne vyhliadky na postup sa premenili v dobre organizovanú prácu v oddieli. Prišiel nový tréner Dušan Kriak a mužstvo posilnili nové hráčske kádre: Pollák a Pišoja. A keďže jarná časť prípravy bola dobrá, dobré boli aj samotné výsledky. V odvete mužstvo Brezna sa tak stáva postupujúci do druhej najvyššej slovenskej súťaže. 

Povojnové roky FK Brezno
História FK Brezno
Pred štartom jarnej časti FK Brezno

Pred štartom jarnej časti FK Brezno

Futbalový kolotoč FK Brezno v jarnej časti sa pomaly rozbieha a po úvodnom kole A-tímu majú počas najbližsieho víkendu ostrý štart pred sebou žiacke družstvá a posledné do súťažného obdobia vytúpia dorasty. Krátky sumár každej kategórie pred jarnou časťou nájdete v...

A-tím v derby s prehrou 

A-tím v derby s prehrou 

V nedeľu 21.4. odohral náš A-tím derby zápas na domácom ihrisku proti Osrbliu, na ktorý prišlo fantastických 1050 divákov. Proti aktuálnemu lídrovi tabuľky sme boli od prvých minút herne lepší, žiaľ sme mali opať problém v koncovke a nepremenili sme viacero gólových...

Mládež pokračuje v jarnej časti 

Mládež pokračuje v jarnej časti 

Dorastenci vycestovali v sobotu 20.4. na ihrisko Krásna nad Kysucou a naši žiaci si o deň neskôr 21.4. zmerali sily taktiež na ihrisku súpera MFK Dukly BB, kde odohrali zápas proti prvoligovému “Béčku”. U-19 18. kolo, 20.4. o 10:00TJ Krasno nad Kysucou 2:0 FK...