Polsezóna je úspešne za nami. Všetky naše kategórie obhájili svoje pozície a reprezentovali FK Brezno na futbalovej mape. Za víkendovými zápasmi je kopu roboty a úsilia viacerých ľudí, ktorí sa starajú o chod klubu a jeho prezentovaniu voči fanúšikom. Tým najvyššie postavením je predseda FK Brezno Ing. Miroslav Baran, ktorého sme tesne pred koncom roka poprosili o zhodnotenie pôsobenia FK Brezno počas jesene 2021.

Peter Medveď

Pán predseda, máme za sebou prvú časť sezóny. Počas leta sa nám podarilo s dvomi kategóriami postúpiť do vyšších súťaží. Dorastenci postúpili do II. ligy najvyššej súťaži na Slovensku a žiaci do III. ligy. S čím ste prijali tieto postupy a aké boli prípravy na mládežnícku sezónu?

Postup sme si vybojovali prakticky už na jeseň 2020, kedy sme zimovali na 1. priečkach, a keďže sa jarná časť v mládežníckych zápasoch nedohrala a bola zrušená, čakali sme, že sa postupu opäť nedočkáme. Opak bol však pravdou a nakoniec prišla ponuka hrať vyššiu súťaž. Hlavne pri doraste to nebolo vôbec jednoduché rozhodovanie. Vedeli sme, že druhá liga je o dosť ťažšia súťaž, kde by sme súperili s mužstvami ako Košice, Humenné, Prešov, Zvolen, Žiar nad Hronom. Preto sme o tom veľa diskutovali, či to zvládneme po stránke hráčskej, ale aj finančnej. Nakoniec sme sa rozhodli, že pre chlapcov by bol krok dozadu, ak by sme to nevyskúšali. U žiakov to bol tiež posun na inú hernú úroveň. Od zápasov v oblasti, tu boli zrazu mužstvá ako JUPIE, Senohrad, Kalinovo. V klube sme zistili, aké je nesmierne dôležité mať kategórie od najmenších, aby chlapci mohli plynulo prechádzať z jednej kategórie do druhej.              

Naopak mužom postup unikol aj “vďaka” nedokončeniu súťaži a pandémii Covid-19. Aké bolo leto pre náš A-tím a čo bolo cieľom mužov pri vstupe do súťažného kolotoča V. ligy?

Leto pri mužoch bolo mimoriadne krátke, keďže dohrávka z jesene bola na konci júna a už 25.7. sme hrali pohárový zápas vo Važci. Mali sme tri týždne na prípravu na novú sezónu. Vedeli sme, že nová sezóna bude mimoriadne náročná, keďže niektorí chlapci nám hlásili, že idú za prácou alebo školou mimo regiónu, prišli aj zranenia a počas 2-týždňového prestupového obdobia sa nám podarilo pritiahnuť ku nám len troch hráčov. Tak ako som písal ešte pred sezónou, hlavným cieľom bolo a zároveň aj bude zastabilizovať káder, pokúsiť sa priniesť do mužstva ešte nové tváre, aby sa zvýšila konkurencia v mužstve a hlavne, aby sa zvýšil počet chlapcov na tréningoch. Väčšinou som dostával otázku, či ideme na postup? Moja odpoveď bola, že ideme a hráme od zápasu k zápasu, avšak v mužstve u nás je toľko víťazných typov, že si musíme klásť vysoké ciele.

Žijeme špecifickú dobu a aj z Vašich slov leto prinieslo veľa nových povinností pre klub FK Brezno. S čím ste sa museli vy ako predseda klubu a ostatní činovníci popasovať?

U nás začalo leto už v júni, kedy sa podávajú prihlášky do jednotlivých súťaží. Veľkým prekvapením bolo, keď som zistil, že som zaregistroval až sedem mládežníckych kategórií. Vtedy som si uvedomil, že v FK Brezno sme za päť rokov existencie spravili neskutočne veľa, keď sa nám niečo takéto podarilo, s tým však súvisela aj ďalšia úloha a to nájsť vhodných trénerov do týchto jednotlivých kategórií. Som rád, že väčšina oslovených trénerov prikývla a stala sa súčasťou FK Brezno. Nové taktiež bolo, že sme museli zvládnuť pasportizáciu ihriska, keďže v podmienkach SFZ v rámci  druhej ligy už musíme spĺňať viaceré kritériá. Začalo sa taktiež pracovať na novom webe www.fkbrezno.sk, kde sme každý týždeň informovali o novinkách v našom klube aj o najbližších zápasoch.

Ako by ste zhodnotili ukončenú jesennú časť súťaží? Začnime mládežou a ich vystúpeniami.

Začal by som u našich najmenších. Tam výsledky ešte nehrajú až tak veľkú rolu. Tam je na prvom mieste, aby sa im futbal ako taký zapáčil a chodili s radosťou na tréningy. Na začiatku sme nevedeli, či sa nám vôbec podarí zohnať dostatočný počet detí na otvorenie prípravky v FK Brezno, ktorí už nehrajú v Podbrezovej a chceli by začať s futbalom práve v Brezne. Opak bol však pravdou a prvé “krúžky” ešte na konci školského roka v júni boli plné detí a my sme museli riešiť otázky, ako zvýšiť počet lôpt, športových pomôcok či dresov. Ale toto bola veľmi príjemná úloha. Verím, že deti neodradí ani krátka koronapauza a že v januári budú môcť opäť napredovať a kopať do lopty. Od tretej žiackej ligy sme nevedeli čo očakávať. Kádre oboch žiackych kategórií sa pomaly napĺňali a my sme už čakali na prvé zápasy. Začiatky, ako všade, boli veľmi ťažké, ale postupom času sa chlapci zohrali a v oboch kategóriách môžeme ich postavenie v tabuľke hodnotiť viac ako pozitívne. Druhá slovenská dorastenecká liga to bola u nás v mládeži najväčšia výzva. Vedeli sme, že to bude nesmierne náročné, a že budeme musieť v každom zápase podať výkon viac ako 100 %. Po pol roku môžem povedať, že rozhodnutie o 2. lige pre dorast FK Brezno stále považujem za správne rozhodnutie. Veľa bodov nám ušlo po chybách v obrane a nepomohlo nám ani nepremieňanie čistých gólových príležitostí. Predovšetkým zápasy, kde sme tesne prehrali a boli sme viac ako vyrovnaným súperom, nás určite mrzia. Boli to zápasy proti Liptovskému Mikulášu, Lipanom, Jupie FŠMH či Galaktik Košice. K pohode tiež neprispelo, že najlepší hráči v mužstve odohrali viacero víkendov zo 180 minútami, keďže hrali aj za mužov. Veľmi ťažko sa nám tvorilo mužstvo mladšieho dorastu, ktorý sa tvoril “za jazdy” a hlavne preto boli začiatky veľmi náročné. Avšak podarilo sa nám postupne zastabilizovať káder U-17 a s pribúdajúcimi zápasmi sa herný prejav neustále zlepšoval, čoho výsledkom boli aj prvé body.

A čo muži? Naplnili ambície s ktorými vstupovali do sezóny a ako najvýraznejšia kategória boli tou pravou výkladnou skriňou klubu?

Začiatok súťaže bol vcelku dobrý. Dlho sme sa držali bez prehry. S pribúdajúcim časom nás však začali trápiť zranenia, úzky káder museli dopĺňať chlapci z U-19 a nízky počet tréningových jednotiek sa podľa mňa hlavnou mierou pričinil o to, že sme niektoré zápasy nezvládli, v ktorých sme mali jednoznačne bodovať a vyhrať. V jesennej časti ma mrzia hlavne tri nezvládnuté zápasy, kde sme vyhrávali a nedokázali zápas dostať do víťazného konca – Slovenská Ľupča, Jakub, Hliník nad Hronom. Dúfam, že sa počas zimnej prípravy mužstvo scelí, vytvoríme silnú partiu nie len na ihrisku, ale aj mimo neho a pripravíme sa na jarnú časť. Touto cestou musím vyzdvihnúť každého jedného, lebo chlapci ktorí bojujú za FK Brezno, hrajú pre radosť, pre klub a vieme, že pre každého je na prvom mieste práca. Títo chlapci sa nedali strhnúť zlou vlnou niektorých mužstiev, kedy už do I. triedy lanária hráčov a platia ich. Myslím, že máme teraz pred sebou veľkú výzvu, priniesť do mužstva nových hráčov, aby sme doplnili káder a kvalitne sa pripravili na jarnú časť. Máme naplánovaných viacero prípravných zápasov a tiež sústredenie. V meste Brezno máme vytvorené vynikajúce podmienky na prípravu, kde veríme, ak nám to umožní pandemická situácia, budeme využívať – Mestská športová hala, umelá tráva na ZŠ Pionienierska 2 či umelé ihrisko na Skalici v Podbrezovej. Nesmierne sa tešíme, že na budúci rok vybehneme na zimnú prípravu už na nové ihrisko s umelou trávou nad Kauflandom.

Keď sa pozrieme komplexne na polrok futbalu v Brezne. Čo zaujalo, čo sa podarilo a na čom by sme mohli stavať v ďalších obdobiach? 

Zaujal počet mládežníckych mužstiev a počet detí, ktoré sme dokázali zaregistrovať za pol roka. Na tomto musíme v Brezne stavať, aby sme si vychovali čo najviac futbalistov a boli sebestační. Vieme, že toto je cesta na dlhé trate, ale dali sme sa na boj a ideme bojovať. Tu treba podotknúť, že nám veľmi pomáha vedenie mesta Brezna na čele s Tomášom Abelom, ktoré nám vytvára stále lepšie a lepšie podmienky na plnohodnotnú tréningovú a zápasovú činnosť. Úplnou čerešničkou bude, keď sa podarí vystavať veľké futbalové ihrisko s umelou trávou nad Kauflandom, na ktoré sa už všetci tešia. Verím, že tam vychováme veľa kvalitných futbalistov a opäť posunieme futbal v Brezne na vyššiu úroveň.

Čaká nás dlhšia zimná prestávka, ktorá bude určite dôležitou časťou prípravy na jarnú časť. Ako bude prebiehať príprava v klube a čo bude úlohou manažmentu počas tohto obdobia?

Dúfam, že sa jarná časť súťaže rozbehne v riadne stanovených termínoch. Dovtedy musíme zabezpečiť plnohodnotnú zimnú prípravu pre všetky kategórie a doplniť kádre v jednotlivých kategóriách, kde to najviac potrebujeme. V zimnom období je to o to náročnejšie, že s prestupom resp. prestupom s obmedzením musí súhlasiť aj materský klub. Ďalšou dôležitou úlohou bude hľadať finančné zdroje a sponzorov, aby sme mohli napĺňať naše ciele. Aj týmto spôsobom by som chcel požiadať, ak sa nájdu ľudia či firmy, ktorí by chceli pomôcť rozvíjať futbal v Brezne, určite sa nám ozvite.

V mene celého vedenia FK Brezno by som chcel všetkým poďakovať za to, že pomáhajú rozvíjať futbal v Brezne, že častokrát to robia na úkor rodiny či voľného času a za to Vám patrí veľké ĎAKUJEM. Prajem Vám a vašim rodinám krásne prežitie vianočných sviatkov a s futbalom sa vidíme v novom roku 2022.