Ďalším družstvom, ktorého hodnotenie prinášame na našom klubovom webe bude “Projekt” mladší žiaci U-13 a prípravka U-11 FK Brezno, ktorého trénerom je Pavel Ambros a v najbližších riadkoch nás spoločne prevedie predstavením tohto veľmi zaujímavého projektu. V aktuálnej sezóne obe družstvá projektu účinkujú v oblastných súťažiach mladších žiakov a prípraviek a musíme dodať, že sa im darí až nad mieru. Mladší žiaci si v 8 dueloch pripísali 14 bodov za štyri výhry a dve remízy pri aktívnom skóre 26:12. V súťaži prípraviek náš “Projekt” súperil počas jesene s A aj B-tímom Benuša a Bacúchom, pričom aj tu sa chlapcom darilo nad očakávanie. Ale ako pri všetkých mládežníckych družstvách, aj pri projekte je dôležitý nie výsledok, ale proces výchovy a zdokonaľovania. Viac o hodnotení jesene a predstavení projektuhlavný tréner Pavel Ambros.

Pán tréner, predstavte nám “Projekt” ako nazývame tieto dve kategórie v našom klube. Ako vznikol a ako sa postupne vyvíjala myšlienka zapájania rómskych detí do futbalu?

Projekt výchovy mladých rómskych futbalistov vznikol približne pred siedmimi rokmi. Myšlienka ako taká sa viac-menej zrodila na základe jedného stretnutia s predsedom občianskeho združenia Lolo Jílo Igorom Mucom, ktorý ma oslovil, či by sme pre rómske deti nevedeli zrealizovať nejakú zmysluplnú voľnočasovú aktivitu. Keďže počas štúdia na vysokej škole som trénoval chlapčenské prípravky v SDM Domino Bratislava, voľba takmer automaticky padla na futbal. “Projekt” začínal ako futbalový krúžok s tréningmi jedenkrát týždenne. Bolo to zaujímavé, aj keď trochu náročné obdobie, keďže okrem nadšenia sme nemali prakticky žiadne športové zázemie: chýbali nám lopty, dresy, tréningové pomôcky… Trénovali sme na plochách, ktoré boli všetkým možným len nie futbalovým ihriskom 🙂 Neskôr sa mi podarilo napísať pár projektov a vďaka úspešným grantom sa nám podarilo zabezpečiť potrebnú futbalovú výstroj. Pomohla nám k tomu takisto podpora niekoľkých známych. Keďže chlapci sú mimoriadne súťaživí, veľmi rýchlo prišli na pretras aj zápasy, v ktorých by mohli svoje schopnosti konfrontovať s rovesníkmi z okolitých futbalových klubov. Postupne sme sa teda začali zúčastňovať rôznych futbalových turnajov a vybavovať pre chalanov priateľské zápasy. Zlom nastal v roku 2019, keď prišla ponuka od prezidenta FK Brezno Ing. Miroslava Barana začleniť našich chlapcov do štruktúr novotvoriacej sa mládežníckej sekcie klubu. Dá sa povedať, že sme si obojstranne pomohli, nám odpadli starosti s vybavovaním ihrísk a zápasov, brezniansky futbal na druhej strane získal po dlhej dobe opäť najmladšie žiacke družstvá. Čo sa týka úloh a cieľov, tie sa postupne menili. Zo začiatku bolo našou jedinou ambíciou ponúknuť deťom z marginalizovaných rómskych komunít zmysluplnú alternatívu trávenia voľného času. V súčasnosti si už môžeme klásť aj nejaké tie športové ciele a našou prvoradou úlohou je pre mesto a región vychovávať športové talenty.

Ako vyzerá “Projekt” aktuálne? V akých súťažiach pôsobíte a ako prebieha tréningový proces počas týždenného mikrocyklu?

V posledných mesiacoch sa náš tréningový týždeň ustálil na dvoch tréningových jednotkách na kvalitnej umelej tráve pri ZŠ Pionierska 2 a v súťažnom období k tomu treba ešte pripočítať majstrovské zápasy. Chlapci (a dievča) sú oficiálne vedení v kategóriách U-11 a U-13 ako hráči FK Brezno “B”. Mladší žiaci hrajú I. triedu MŽ U-13 Oblastného futbalového zväzu Banská Bystrica. Mladšia kategória, prípravkári, hrajú súťaž Prípraviek U-11 – ObFZ BB.

Ako by ste zhodnotili aktuálne skončenú jesennú časť v oboch súťažiach? V čom je špecifická práca s touto komunitou a aké najväčšie pozitíva priniesla futbalová jeseň?

Mladšie ročníky futbalových prípraviek odohrali celkovo dvanásť zápasov. S bilanciou 11 víťazstiev a 1 remíza sú na čele skupiny A. Zápasy prebiehali turnajovou formou. Staršia kategória (mladší žiaci U-13) odohrala 8 zápasov a s pozitívnou bilanciou 4 víťazstvá, 2 remízy a 2 prehry je tiež na čele svojej skupiny. Z výsledkov sa tešíme, ale zároveň ich nepreceňujeme. Spolu s kolegom Jurajom Zajakom, ktorý v “Projekte” so mnou pôsobí, je pre nás prvoradé, aby chlapci hrávali čo najviac zápasov, aby sa zlepšovali v individuálnych aj kolektívnych herných činnostiach. Okrem toho viacerí chlapci už dosiahli vek, kedy budú prechádzať do starších kategórií. Verím, že tí najlepší sa dokážu presadiť aj vo väčšej konkurencii nielen medzi “svojimi”. Dúfam, že ich bude futbal stále baviť a so cťou sa popasujú aj s búrlivým obdobím puberty. To bude pre mňa osobne najväčšia výhra. Každého trénera vždy poteší, keď vidí transfer z tréningu do zápasu. Hoci tréningový proces s týmito deťmi má svoje špecifiká a je náročnejší v tom, že sú veľmi temperamentné, treba na ne oveľa viac výchovne vplývať, motivovať, často aj zvýšiť hlas, navyše tu spolu trénujú dve vekové kategórie, sú chvíle v zápasoch, keď som hrdý na to, čo vidím na ihrisku. Občas sa s Jurajom pousmejeme, že to “B-čko” v názve tímu znamená Brazília. Jednoducho milujú loptu. Zrejme preto sa v tréningoch zameriavame najmä na prihrávky a ponukovú činnosť 🙂 Aby som však bol konkrétnejší, za najväčšie pozitívum považujem, že ich futbal stále baví, že nám prichádzajú noví hráči a že výkonnosť väčšiny našich zverencov sa zlepšila.

Čaká nás neľahké obdobie, aké sú plány “Projektu” na najbližšie obdobie a jarnú časť súťaže?

Ak to situácia dovolí, radi by sme chalanom poskytli ešte kvalitnejšiu, pestrejšiu a motivujúcejšiu prípravu ako mali doteraz. Je dôležité, aby mali deti aj naďalej možnosť rozvíjať svoj športový talent. Mládežnícky šport zrejme čaká náročná skúška. Sami sme zvedaví, ako dlho deti zostanú bez futbalu, a ako sa táto nútená pauza konkrétne prejaví na fungovaní “Projektu”. Niektoré veci neovplyvníme, takže v najbližšom období sa s najväčšou pravdepodobnosťou budeme venovať tomu, čo ovplyvniť vieme – štúdiu, dopĺňaniu informácií, novým tréningovým inšpiráciám.

Záverom by som chcel popriať všetkým ľuďom, ktorí pre futbal v našom meste pracujú, fandia mu alebo ho akýmkoľvek podporujú, najmä pevné zdravie a optimizmus do najbližších dní. Chcem sa touto cestou tiež poďakovať vedeniu FK Brezno a špeciálne manažérovi mládeže Patrikovi Müllerovi za servis, ktorý sa nám napriek neveľkému klubovému rozpočtu dostáva. Veľmi si to vážim, pretože to nie je samozrejmosť. Ďakujem všetkým kolegom – trénerom za spoluprácu, hráčom za to, že pochopili, že to s nimi myslíme dobre. Zároveň pozývam všetkých, ktorí by nám chceli pomôcť, že ak im doma zavadzajú staré lopty alebo obnosené detské kopačky, že ich vďačne a s radosťou “zrecyklujeme”. Ktovie, možno aj týmto spôsobom pomôžete vychovať nového Ronalda či Romária 🙂