Poslednou a nutno dodať, že najdôležitejšou mládežníckou kategóriou nášho klubu je starší dorast U-19 pod vedením trénera Ivana Dubínyho a jeho asistenta Samuela Belka. Kategória, ktorá v neúplnej vlaňajšej sezóne vybojovala historický postup dorastu do II. najvyššej slovenskej súťaže sa počas jesene konfrontovala s náročnými súpermi a výraznou kvalitou, ktorá by sa nestratila ani v prvej dorasteneckej lige. Výsledkom ťažkých bojov je posledné 17. miesto v tabuľke so ziskom len štyroch bodov za jednu výhru a jednu remízu s negatívnym skóre. Vo viacerých zápasoch chýbal k bodovým zápisom povestný kúsok šťastia, veď domáce zhodné prehry 2:3 proti druhej Snine či tretiemu Liptovskému Mikulášu volali po bodoch alebo tesná prehra 2:1 gólom z nadstaveného času na pôde Jupie FŠMH volali po bodoch. Sumár všetkých výsledkov, súpisku staršieho dorastu aj so štatistikami hráčov nájdete na priloženom linku FK Brezno – starší dorast U-19. Hodnotenie jesennej časti pre náš web prináša hlavný tréner U-19 Ivan Dubíny.

Peter Medveď

Po postupe do II. ligy, o ktorý ste sa postarali Vy so svojím tímom vo vlaňajšej sezóne, nastal čas na prípravu v náročnej skúške. Aká bola príprava na novú sezónu a aké zmeny nastali v kádri, ktorý sa postaral o postup?

Príprava na vyššiu súťaž prebiehala v domácom prostredí, kde sme mali vytvorené veľmi dobré podmienky na kvalitných ihriskách s dostatočným počtom prípravných zápasov. Negatívom bolo to, že chlapci nehrali kvôli Covidu rok súťažný zápas. Dochádzka tiež nebola úplne podľa mojich predstáv, pretože väčšina hráčov bola na letných brigádach, a to som musel akceptovať. V kádri nastali dosť veľké zmeny, pretože z mužstva, ktoré vybojovalo postup odišla väčšina hráčov do dospeláckeho futbalu, a tak sme museli pracovať na posilnení mužstva. Sľubovaná spolupráca s FK Železiarne Podbrezová nebola taká, akú sme si predstavovali a jedinou výraznou posilou bol brankár Martinec, ktorý bol počas celej jesennej časti výraznou oporou. Vytypovali sme si hráčov aj z MFK Dukla BB, tí však nakoniec dali prednosť mužstvu Zvolena.

Po krátkej príprave začala ostrá skúška v II. lige dorastu. Aká bola jeseň z Vášho pohľadu hlavného trénera?

Z pohľadu počtu získaných bodov a umiestnenia bola jesenná časť pre mňa veľkým sklamaním. Upozorňoval som vedenie klubu i samotných hráčov, že II. liga je kvalitatívne úplne inde ako III. liga a viedli sme dlhé debaty, či do toho pôjdeme alebo nie. Keďže som poznal úroveň súťaže, vedel som odhadnúť, že to bude pre nás nesmierne ťažké, zvlášť keď z mužstva odišla výrazná kvalita. Napriek tomu sme si vysúkali rukávy a dali sa na boj. Prvé zápasy sme boli schopní konkurovať mužstvám aj z Útvarov talentovanej mládeže (ÚTM), ale postupom času, ako pribúdali prehry, prišla na chlapcov aj psychická deka a nedarilo sa nám šťastenu prikloniť na svoju stranu. Do toho všetkého prišiel znova Covid, ktorý sa nevyhol ani nám, zranenia a prehry pribúdali. Ďalším negatívom bolo to, že viacerí chlapci museli pomáhať aj mužstvu dospelých, kde nebol dostatočný počet hráčov a niekedy odohrali dva majstrovské zápasy za víkend, čo pri nedostatočnej regenerácii a trénovaní v príprave viedlo k zraneniu nášho dôležitého hráča Kobzoša, ktorý potom absentoval celú jesennú časť. Na jednej strane ma to teší, že bol záujem o mojich hráčov, ale mala by rozhodovať kvalita a nie len doplnenie počtu hráčov v A mužstve. Mrzí ma tiež, že sa nevytvorila tréningová skupina  U19 + A mužstvo, kde mohla byť zabezpečená výrazne vyššia kvalita tréningových jednotiek aj z hľadiska počtu hráčov i trénerov na tréningovej jednotke.

Jarná časť bude čoskoro tu a na starší dorast U-19 nečaká ľahká úloha. Na čom budeme môcť stavať v jarných bojoch a aká bude zimná príprava na záchranárske práce v súťaži?

Jarná časť začne veľmi zavčasu a tomu sme museli prispôsobiť aj plán prípravy, ktorá začne už 11.1.2022. Aj pre mňa ako trénera to bude určitá skúška, lebo za dlhé roky pôsobenia v ligovom doraste Podbrezovej som sa s takouto situáciou nestretol. Vypracoval som chlapcom individuálne plány na mesiac december, kde by mali rozvíjať jednu z dôležitých pohybových schopností – vytrvalosť. Odohráme dostatok prípravných zápasov aj s mužstvami dospelých, zvýšime početnosť tréningových jednotiek, pokúsime sa káder posilniť  a budeme sa snažiť pripraviť tak, aby sme mohli jarnú časť súťaže hodnotiť lepšie ako jesennú. Posledné dva zápasy ma utvrdili v tom, že chlapci majú potenciál i chuť sa pobiť o  lepšie výsledky, a to mi dodáva elán i chuť do ďalšej práce. Budem pracovať na tom, aby sa zlepšili po každej stránke, aby z nich vyrástli dobrí futbalisti ale i ľudia, aby vlastnosti ktoré od nich vyžadujem – disciplínu, pokoru, sebadôveru, emócie, vedeli uplatniť nielen vo futbale, ale aj v ďalšom živote a zamestnaní, do ktorého po skončení školy nastúpia. Podmienky v Brezne sú na veľmi dobrej úrovni, ktoré by nám mohli závidieť aj mužstvá z vyšších súťaží, a preto je našou povinnosťou prilákať divákov späť na tribúny kvalitnou prácou každého jednotlivca v klube. Mládež sa rozbehla veľmi dobre aj zásluhou manažéra mládeže Patrika Müllera za čo mu patrí veľké uznanie. Je to síce beh na dlhé trate, ale ovocie, ktoré bude prínosom aj pre mužstvo dospelých to určite za pár rokov prinesie.

Za spoluprácu ďakujem môjmu mladému asistentovi Samovi Belkovi, vedúcemu mužstva Tiborovi Potkánymu, trénerovi U-17 Petrovi Medveďovi, ostatným kolegom trénerom i funkcionárom klubu, za trpezlivosť i fandenie všetkým rodičom i skalným fanúšikom. Prajem Vám šťastné a veselé Vianoce, úspešný Nový rok 2022, dávajte na seba pozor a ostaňte našimi vďačnými fanúšikmi aj v nasledujúcom roku.